BIO prasowe
Tabu to śląski zespół, który powstał w 2003 roku. Przez ponad 15 lat działalności krystalizował się jego skład, jak i styl muzyczny. Energetyczne reggae, mocna sekcja dęta i charyzma sceniczna to kierunek, którym Tabu podąża od wielu lat.
Ponad tysiąc zagranych koncertów i niezliczona ilość przejechanych kilometrów spowodowały, że Tabu to nie tylko zespół muzyczny grający reggae. Tabu to wielka rodzina, machina, która prze do przodu niczym dobrze rozpędzona lokomotywa.
Zespół ma na swoim koncie pięć studyjnych albumów oraz płytę koncertową z „Przystanku Woodstock 2014”.
Kapela jest współorganizatorem jednego z największych polskich festiwali reggae – “Najcieplejszego Miejsca Na Ziemi” w Wodzisławiu Śląskim.
Aktualny skład
Rafał Karwot | śpiew
Marcin Suchy | gitara, śpiew
Kamil Machulec | gitara
Łukasz Kulikowski | bas
Marcin Kisiel | perkusja
Adrian Burczy | instr. klawiszowe
Marcin Nyrek | puzon
Kacper Skoneczny | trąbka
Radosław Drobczyk | saksofon
Bartosz Oleś | inżynier dźwięku
Grali i wspomagali zespół
Błażej Gancarczyk | inżynier dźwięku
Kamil Wójcik | perkusja
Łukasz Kaczmarzyk | trąbka
Tomasz Mandrysz | gitara
Jakub Kuznicius | perkusja
Piotr Szczypiorski | technik, akustyk
Dawid Krótki | instr. klawiszowe
Adam Ledwoń | manager
Krzysztof Kłosek | bas
Patrycjusz Cyran | saksofon
Karol Karwot | gitara, bas, instr. klawiszowe
Wacek Mitko | puzon
Patryk Brandys | puzon
Papaj | perkusja
Bambus | bas
Jacek Zając | instr. klawiszowe
Piotr Kolaj | bas
Dawid Suchy | bas
Konstanty Janiak | puzon
Historia zespołu
Chęć założenia kapeli siedziała w nas od dziecka. Przez długi czas krystalizowały się nasze kierunki muzyczne, lecz oraz częściej w naszych sercach grała muzyka jamajska. Pewni już swoich przekonań muzycznych w październiku 2003r. spotkaliśmy się na pierwszej próbie. Zespół tworzyli wtedy: Rafał Karwot (voc.), Karol Karwot (git.bas.), Marcin Suchy (git.), Jakub Kuznicius (perkusja). Wtedy też zespół przybrał nazwę TABU reggae mission. Wkrótce do zespołu dołączył Marcin Wacławczyk (keyboard). W takim składzie po kilku tygodniach istnienia, Tabu zagrało swój pierwszy koncert w Domu Pomocy społecznej w Gorzycach. Koncert został bardzo pozytywnie przyjęty, co dało nam siły do dalszych działań.
Początek 2004 roku to koncertowanie i zdobywanie doświadczenia na scenie. Graliśmy wtedy trochę cover’ów ale zaczynały powstawać także wczesne wersje własnych utworów. Od czerwca 2004r. rozpoczyna się nowy etap zespołu. Do Tabu dołączyła sekcja dęta – Kacper Skoneczny (trąbka) oraz Patryk Brandys (puzon) – dwaj młodzi muzycy z Jastrzębia. Podczas nieobecności gitarzysty Marcina (wyjazd do USA) zaprosiliśmy do współpracy Kamila Machulec (git.), oraz Łukasza Kulikowskiego (git.bas.) z zaprzyjaźnionego zespołu Flake. Grając w takim składzie wygraliśmy festiwal muzyki reggae i hip-hop “Muzyczna Wyspa” w Knurowie. W nagrodę otrzymaliśmy 40 godzin w studio nagrań, ale postanowiliśmy z nagraniami jeszcze poczekać. Od tego czasu Kamil i Łukasz stali się członkami zespołu.
Po małej przerwie wakacyjnej oraz powrocie Marcina zza oceanu, zespół opuścił Patryk Brandys, a za puzon chwycił Wacek Mitko (Skampararas). Po kilku koncertach Wacek opuścił zespół, a zastąpił go dobry kolega Kacpra – Marcin Nyrek. W grudniu 2004 roku swoją działalność w zespole zawiesił grający z nami od samego początku Karol Karwot.
Końcówka 2004 roku i początek 2005 to koncertowanie i tworzenie nowego materiału. W kwietniu 2005 wzięliśmy udział w przeglądzie Rock-Time w Opolu, do którego zostaliśmy zakwalifikowaniu jako jeden z 8 zespołów. Na przeglądzie zdobyliśmy drugą nagrodę jury oraz nagrodę publiczności (www.rock-time.radioemiter.pl). W tym czasie do zespołu dołączył saksofonista Patryk Cyran.
Latem 2005 zakwalifikowaliśmy się do konkursowej części największego w Polsce festiwalu muzyki reggae w Ostródzie (www.reggae.ostroda.pl). Na konkursie zdobyliśmy 1 nagrodę, za co otrzymaliśmy nagrodę pieniężną, oraz możliwość nagrania singla w Polskim Radiu Olsztyn oraz jego wydanie i wypromowanie przez Positive Music Promotion. Jest to jak do tej pory nasze największe osiągnięcie. Jednak z nagraniem singla/płyty postanowiliśmy jeszcze jakiś czas poczekać. W październiku 2005 wygraliśmy jeden z koncertów z cyklu “Młode Wilki – Rebelia” który odbył się w warszawskim klubie Stodoła. Tym samym zakwalifikowaliśmy się do finału tej edycji na którym w grudniu 2005 r. zdobyliśmy 3 nagrodę. Niesamowite przeżycie…
Od stycznia do maja 2006 roku nagrywaliśmy nasz pierwszy krążek w Czeskim studio nagrań A6 w Trincu. Debiutancka płyta została wydana z końcem czerwca nakładem wytwórni Zima Records oraz Positive Music Promotion. W lipcu 2006 zespół opuścił saksofonista Patryk Cyran, a zastąpił go Radek Drobczyk (Hakan). Druga połowa 2006 roku oraz cały rok 2007 to koncertowanie i promowanie płyty “Jednosłowo”. Przez cały rok 2006 logistyką i organizacją koncertów zajmował się Adam Ledwoń (Piboy). Dziękujemy Ci Adamie z całego serca! Od roku 2007 funkcję tę przeją nasz wokalista Rafał Karwot.
We wrześniu 2007 roku nastąpiła kolejna zmiana w naszych szeregach. Zespół opuścił klawiszowiec Marcin Wacławczyk a zastąpił go Dawid Krótki. Koniec roku 2007 oraz pierwsza połowa 2008 to koncerty i powoli przygotowania do nagrywania nowej płyty. Ostatni koncert w 2008 roku zagraliśmy 28 lipca na naszym festiwalu Najcieplejsze Miejsce Na Ziemi w Wodzisławiu Śląskim. Od tej daty aż do końca roku pracowaliśmy nad nową płytą.
W listopadzie 2008 roku weszliśmy do studia nagrań Fonoplastykon we Wrocławiu i pod okiem Gieni i Marcina Borsa zarejestrowaliśmy 11 utworów, które wydaliśmy w styczniu 2009 roku pod nazwą “Salut”. 30 stycznia odbyła się premiera tego krążka i zarazem wznowienie koncertowania.
Jesienią 2009 zagraliśmy swoją pierwszą samodzielną trasę insomnia tour. Było ciężko, ale było wspaniale!
Na początku 2010 roku zostaliśmy zaproszeni do zagrania trasy Punky Reggae Live w ramach której zagraliśmy kilkadziesiąt koncertów w całej polsce. Po udanej trasie zostaliśmy zaproszeni do niej ponownie w 2011 roku.
Końcówka 2011 to szlifowanie i materiału na 3 płytę, który nagraliśmy na początku 2012 roku we Wrocławiu. Album miał swoją premierę 28 lipca 2012 na naszym festiwalu Najcieplejsze Miejsce Na Ziemi w Wodzisławiu Śląskim. Jesienią 2012 zagraliśmy swoją drugą samodzielną trasę insomnia tour 2|12. W tym czasie również doszło do zmian w składzie. Zespół opuścił nasz perkusista Jakub Kuznicius a zastąpił go Kamil Wójcik. Ze współpracy zrezygnował również nasz akustyk Piotr “Pejo” Szczypiorski, którego zastąpił Błażej “Frodo” Gancarczyk.
2013 rok to przede wszystkim obszerna trasa promująca najnowszy krążek. W ramach trasy Endorfina tour 2013 zagraliśmy kilkadziesiąt koncertów na największych polskich festiwalach. Podczas nieobecności perkusisty Kamila Wójcika, na bębnach grał z nami Marcin Kisiel. Jesienią 2013 roku obchodziliśmy również swoje 10-lecie co zaowocowało kolejną trasą koncertową.
Rok 2014 to przede wszystkim wygranie plebiscytu na “Złotego Bączka Sceny Folkowej” i w konsekwencji występ na dużej scenie jubileuszowego “Przystanku Woodstock”, który zaowocował wydaniem koncertowej płyty CD nakładem firmy “Złoty Melon”.
Jesienią 2014 roku do składu wrócił perkusista Marcin Kisiel. Skupiliśmy się na szlifowaniu materiału na album “Meteory”, który finalnie ukazał się w październiku 2015 roku nakładem “Lou&Rocked Boys”. Wydanie płyty było poparte intensywną trasą klubową “Meteory Tour”, w ramach której zagraliśmy 20 koncertów w całej Polsce.
Początek 2016 roku to występ w Londynie podczas tamtejszego finału “Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”. Wiosna 2016 to kilkanaście koncertów w ramach trasy “Meteory part II”. Lato 2016 upłynęło pod znakiem koncertów w plenerze.
Wiosną 2019 roku miała miejsce premiera “Sambala” – piątego studyjnego albumu zespołu. Jego tytuł określa najczęściej ostro-kwaśny sos chilli ze słodką “nutą”, która dopełnia jego wybuchowy charakter i taki też jest “Sambal” Tabu. Album jest wybuchową mieszanką energii i różnych stylów, do których zespół przyzwyczaił nas we wcześniejszych produkcjach, z utrzymaniem wspólnego mianownika jakim jest “reggaeowy” puls i dobrze wszystkim znana energia. Okładkę oraz tytuł można zinterpretować również jako dwa ludzkie oblicza, które ścierają się ze sobą. Zarówno teksty jak i muzyka na płycie ukazują dwie strony ludzkiej egzystencji, które chcąc nie chcąc, muszą ze sobą współpracować. Płyta została zarejestrowana w kilku studiach nagraniowych (“GO Records”, “Studio AS One”, “Rolling Tapes”, “S-Tone Studio”), a za mix i mastering odpowiedzialne jest “Eprom Sounds Studio” oraz “Studio AS One” (utwory “Kasia” oraz “Głowa do góry”). Gościnnie na płycie usłyszeć można wokale Kamila Bednarka, Kuby Kawalca (Happysad), Juniora Stressa oraz Leny Romul, która odpowiedzialna była za produkcję chórków.
Kalendarium
- 20-lecie zespołu. Trasa koncertowa 2023
- Praca nad szóstą płytą
- Wydanie piątej studyjnej płyty pt. Sambal (2019)
- Trasa koncertowa w Polsce i Europie. Praca nad nowym albumem.
- Meteory tour part II 2016
- Meteory tour part I 2015
- Wydanie czwartej studyjnej płyty pt. Meteory (10.2015)
- Trasa plenerowa 2015
- Wydanie płyty koncertowej z Przystanku Woodstock 2014
- Koncert na festiwalu Woodstock w nagrodę zdobycia Złotego Bączka (2014)
- Endorfina tour part II – trasa (2014)
- 10/10 – trasa jubileuszowa (2013)
- Endorfina tour part I – trasa plenerowa (2013)
- Druga samodzielna trasa koncertowa insomnia tour 2|12
- Wydanie drugiego singla “Marzenia” (2012)
- Wydanie trzeciej płyty Endorfina (2012)
- Wydanie pierwszego singla “Jak dobrze Cię widzieć” z nadchodzącej płyty Endorfina (2012)
- Tytuł “Zespół Reggae Roku 2009” wg magazynu Free Colours (lato 2010)
- Trasa Punky Reggae Live (zima-wiosna 2010)
- insomnia tour (jesień 2009)
- Trasa Punky Reggae Live (zima-wiosna 2009)
- Wydanie pierwszego singla “Salut” z płyty Salut (2009)
- Wydanie drugiej płyty – “Salut” (2009)
- Koncertowanie (2006 – 2008)
- Wydanie pierwszego singla “Tyle Mam” z płyty Jednosłowo (2006)
- Wydanie pierwszej płyty – “Jednosłowo” (2006)
- Laureat pierwszego przeglądu Młode Wilki – Rebelia 2005 organizowanego przez warszawski klub Stodoła. III nagroda (www.stodola.pl)
- I nagroda na festiwalu muzyki reggae – Ostróda Reggae Festiwal 2005 (www.reggae.ostroda.pl)
- Nagroda publiczności oraz II nagroda Jury na Przeglądzie zespołów Studenckich “Rock-Time” w Opolu (2005) (rocktime.radioemiter.pl)
- I nagroda na festiwalu muzyki reggae i hip-hop “Muzyczna Wyspa” w Knurowie (2004) BIO rozszerzone (od zespołu)